UWAGA! NFZ RESPEKTUJE CERTYFIKATY POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHOTERAPEUTYCZNEGO (więcej informacji w zakładce Certyfikat).

Polskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne (PTP) jest zarejestrowanym w Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym psychoterapeutów uprawiających swój zawód eklektycznie. Określa standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów.

Stanowi organizację zawodową zrzeszającą osoby szkolące się w psychoterapii, psychoterapeutów i superwizorów psychoterapii. Akredytuje ośrodki szkolące w psychoterapii jak i ośrodki prowadzące staże dla szkolących się psychoterapeutów. Towarzystwo nie jest organizacją masową i zrzesza jedynie profesjonalistów.

Studium psychoterapii PTP

Polskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne jest apolityczne, nie związane z żadną organizacją religijną i skupia terapeutów, którzy w swojej pracy korzystają przede wszystkim z dorobku podstawowych czterech nurtów psychoterapii, mowa o terapii humanistycznej, psychodynamicznej, systemowej i poznawczo-behawioralnej.

Nie neguje osiągnięć i skuteczności innych paradygmatów a jedynie wchodzi z nimi w konstruktywny, merytoryczny dialog, jednocześnie doceniając skuteczność oddziaływań uważanych przez niektóre środowiska jako niestandardowe. W założeniach stowarzyszenia jego członkowie starają się łączyć oddziaływania terapeutyczne z możliwościami, jakie stwarzają dobra kultury i sztuki.

W rozumieniu człowieka bliskie nam jest myślenie psychoanalityczne i spuścizna Carla Gustava Junga, Jacquesa Lacana i Sigmunda Freuda.

PolskieTowarzystwo Psychoterapeutyczne jest członkiem International Expressive Arts Therapy Association (IEATA) oraz World Association for Person Centered & Experiential Psychotherapy & Counselling (WAPCEPC).

Zaś Instytut Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego jest członkiem Izby Coachingu i uczestniczy w Programie Rzetelna Firma pod patronatem KRD.